Bize Ulaşın

Sapanca'da Yapılabilecek Aktiviteler

Sapanca'da Yapılabilecek Aktiviteler

Sapanca'da Yapılabilecek Aktiviteler

Sapanca, Sakarya ilinin bir ilçesidir. Sapanca ilçesinin Kuzey tarafında Sapanca Gölü yer almaktadır. İstanbul’a yakın ve Ankara ile İstanbul güzergâhında yer almasından dolayı konaklamalı tatiller ve günübirlik geziler için yaygın olarak ziyaret edilmektedir. Dağlık bölgeleri ormanlık alanlar ile kaplı olan Sapanca, Sapanca Gölü ve çevresinde yer alan rekreasyon ve gezi alanları ile adından sıkça söz ettirmektedir. Sapanca Gölü turizmi ve Sapanca çevresinde yapılabilecek pek çok aktivite olması, Sapanca’yı mutlaka ziyaret etmenize yol açacaktır. Bizlerde sizler için; Sapanca’da yapılabilecek aktiviteler listesini paylaştık. İşte Sapanca’da yapılacaklar listesi.

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı'nda Doğanın Keyfini Çıkarın

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı; Sakarya'nın Arifiye ve Sapanca ilçeleri arasında yer almaktadır. 4 mevsim ziyaret edilebilen harika bir doğa güzelliğine sahip olan Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı Sapanca Gölü manzarası ile harika bir manzara seyir alanı imkânı da sunmaktadır. At biniciliği, bisiklet turu, mesire alanında piknik ve kamp yapılabilen Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı'nda kafe ve restoran alanında yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

Sapanca Gölü Çevresinde Verimli Vakit Geçirin

Sapanca Gölü, Sapanca ilçesinde yer almaktadır. 16 kilometrelik uzunluğu ile tatlı su gölü özelliğine sahip olan Sapanca Gölü, eşsiz bir turizm merkezi haline gelmiştir. Deniz bisikleti, kano turu, göl kıyısında yürüyüş ve koşu gibi aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Sapanca Gölü kıyısında hizmet veren göl manzaralı Sapanca Bungalov Evleri konaklama seçeneklerini de tercih ederek, Sapanca Gölü’nün doğasını yakından keşfedebilirsiniz. Sapanca Gölü çevresinde; günübirlik piknik, bisiklet kiralama hizmeti, manzara seyri ve yürüyüş gibi pek çok aktivite yapılabilmektedir. Sapanca Gölü kıyısında hizmet veren restoran ve kafelerde de birbirinden lezzetli menüleri tadabilir göl manzaralı fotoğraf çekebilirsiniz.

Justinianus Köprüsü’nü Keşfedin

Justinianus Köprüsü, Sapanca Gölü'nün sularını Sakarya Nehri'ne boşaltan Melas Çayı üzerinde yer almaktadır. Bizans İmparatoru Justinianus tarafından Milattan Sonra 558 ile 560 yıllarında yaptırılmış olan Justinianus Köprüsü, 365 metre uzunluğa ve 9,85 metre genişliğine sahip taş köprüdür. 12 kemerden oluşan Justinianus Köprüsü ihtişamlı görüntüsü ile 1500 yıldır ayakta durmaktadır. 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Justinianus Köprüsü'nü keşfetmeyi unutmayın.

Serdivan Gölpark’ı Ziyaret Edin

Sapanca Gölü'nün kuzey kıyısında yer alan Serdivan'ın ilçe sınırları içerisinde yer alan ve 2013 yılında hizmete açılan Serdivan Gölpark; göl kıyısında ailelerin ve arkadaş gruplarının eğlenceli vakit geçirmesine imkân sağlamaktadır. Çay ve kahve muhabbetleri yapabileceğiniz Serdivan Gölpark'ta, günübirlik gezi ve piknik yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Maşukiye'de Kahvaltı Ve Akşam Yemeği Menülerinin Tadına Bakın

Kocaeli'nin Kartepe ilçesi sınırları içerisinde yer alan ancak Sapanca'ya çok yakın lokasyonda yer almasından kaynaklı olarak sık, sık ziyaretçilerin yoğunluğuna maruz kalan Maşukiye, doğası ve harika coğrafyası ile kendisine hayran bırakmaktadır. Serpme köy kahvaltıları, birbirinden lezzetli alabalık menüleri ve ızgara çeşitleri ile Sapanca çevresi kahvaltı mekânları arayanların ilgi odağı haline gelen Maşukiye'de kahvaltı ve akşam yemeği menülerinin tadına bakmadan dönmeyin. Özellikle güveç menüleri Maşukiye'de en çok tercih edilen lezzetlerin başında yer almaktadır.

Ormanya’yı Keşfe Çıkın

Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı olma özelliğine sahip olan Ormanya, Kocaeli'nin Kartepe ilçesi sınırları içerisinde yer almakla beraber, Sapanca'ya yakın olmasıyla bilinir. Çocuklu ailelerin sık, sık ziyarette bulunduğu Ormanya'da; hayvanat bahçesi, orman kütüphanesi, at biniciliği alanı, oyun parkı, hobbit evler, kamp alanı ve günübirlik ateşsiz piknik alanı imkânları da bulunmaktadır. Hafta sonu günlerinde kalabalık olan Ormanya’yı hafta içi günlerinde daha sakin ve daha keyifli keşfedebilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi’nde Kayak Tatili Yapın

Türkiye’de kayak yapılabilecek yerler denildiğinde, akla ilk gelen kayak merkezlerinden bir tanesi olan Kartepe Kayak Merkezi’nde doğa ile iç içe kayak yapabilirsiniz. Snowboard ve kayak yapmanın en verimli ve en keyifli halini yaşayabileceğiniz Kartepe Kayak Merkezi’nde kayak yapmayı bilmeyen ziyaretçiler veya çocuklu ailelere kolaylık sağlanması adına kızak kiralama hizmeti de sunulmaktadır. Kocaeli, Kartepe’de yer alan Kartepe Kayak Merkezi, Sapanca ilçe merkezine çok yakın lokasyonda yer almaktadır ve kışın yaygın olarak ziyaret edilir. Kartepe Kayak Merkezi’nin en meşhur yemekleri ise ızgara sucuk ekmek ve ızgara köfte ekmek olarak soğuk kış günlerinde keyifli bir ziyafet çekilmesine yardımcı olmaktadır.

Soğucak Yayla Şenliklerine Katılın

Soğucak Yaylası, 900 dönümlük büyük bir arazi yapısına sahip olmakla beraber 1.100 rakıma da sahiptir. Sapanca ilçe merkezine sadece 17 kilometre uzaklıkta yer alan Soğucak Yaylası, şenlikleri ile adından sıkça söz ettirmektedir. Her yıl Temmuz ayında düzenlenen Soğucak Yayla Şenlikleri, vatandaşların yoğun katılımı ile eşsiz bir hâl almaktadır. Bisiklet yarışları, at yarışları, güreş, folklor ve çeşitli sanatçı katılımları ile düzenlenen Soğucak Yayla Şenlikleri’ne katılmayı unutmayın.

Fırsatlardan Haberdar Olun!

Email adresinizi ekleyin ilk sizin haberiniz olsun.