Bize Ulaşın

Rize'nin Keşfedilmesi Gereken Noktası Çeçeva Köyü

Rize'nin Keşfedilmesi Gereken Noktası Çeçeva Köyü

Rize'nin Keşfedilmesi Gereken Noktası Çeçeva Köyü

Sosyal medyada paylaşım rekorları kıran, her görenin bende gitmeliyim diye planlar yaptığı o tatlı mı, tatlı eşsiz doğaya ve güzelliğe sahip olan Çeçeva Köyü; Rize’nin keşfedilmesi gereken noktaları arasında yer almaktadır. Rize iline bağlı Çayeli ilçesinin bir köyü olan Çeçeva Köyü, Haremtepe Köyü’nde yer almaktadır. Çeçeva Köyü olarak da bilinen çay bahçesi, aslında Haremtepe Köyü olarak resmi kayıtlarda kendisine yer bulmuştur.

Çeçeva Köyü Hakkında Kısa Bilgi

Çeçeva Köyü, oldukça küçük bir köy gibi bilinse bile aslında Çayeli ilçesinin en büyü köylerinden bir tanesidir.

Çeçeva Köyü isminin anlamına yönelik olarak ile net bir resmi bilgi bulunmasa bile halk arasında Çeçeva isminin, Pontus Krallığı döneminden kaldığı belirtiliyor.

Çeçeva Köyü olarak da bilinen Haremtepe Köyü sakinleri ise bölgeye Haremtepe Köyü denilmesine daha sıcak bakıyor.

Denizden rakımı 60 metre olan Çeçeva Köyü’nün dik bir yamaç üzerine kurulu olması nedeniyle dağınık bir yerleşim yeri olduğunu söyleyebiliriz.

Eşsiz manzarası, yemyeşil çay bahçesi doğası ve afiyetle tüketilebilir çay çeşitleri ile adından sıkça söz ettiren Çeçeva Köyü’nde yerel halk çay üretiminin yaygın olarak yapılabileceği bir alan olsa bile günümüzde çok göç vermiş bir bölgedir.

Ayrıca Çeçeva Köyü çay üretimine yoğun olarak devam etse bile, kış aylarında da kivi hasadı yapılıyor ve bu şekilde de kazanç elde ediliyor.

Yerel halk oluşan bu durumdan oldukça memnun ve vakitlerini burada çay ve kivi gibi çeşitli üretim seçenekleri ile geçiriyorlar.

Çeçeva Köyü Nasıl Ünlendi?

Rize’nin keşfedilmesi gereken noktası Çeçeva Köyü manzarasından dolayı, Rize’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken bölgelerin başında yer almaktadır.

Manzarasının, sosyal medya gibi hızlı yayılabilen sosyal içerik platformları üzerinde yer alması sonrası, internet ünlülerinin akın ettiği bir bölge oldu Çeçeva Köyü.

Bundan sonra da yediden, yetmişe hemen herkesin karşısına çıkan Çeçeva Köyü, ülke genelinde büyük bir üne sahip olmuş oldu.

İlerleyen süreçlerde ise çay reklamları için set olarak kullanılan ve günümüzde de yaygın olarak tüketilen çay markalarının ambalaj ve etiketleri üzerinde de Çeçeva Köyü yer almaktadır.

Çeçeva Köyünde yer alan çay bahçesi içerisinde keyifli vakit geçirebilmeniz için salıncak bile kurulmuş.

Gökyüzü ve çay bahçesi arasında özgürlüğü kucaklar gibi uçarak çevrenize neşe saçabilir ve eğlenceli anlarınızı videoya çekerek anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Çeçeva Köyü, oldukça bakımlı bir köy olmakla beraber, Rize’nin pek çok bölgesinden daha düzenlidir.

Rize’nin coğrafi yapı şartları gereğince eğimli bir arazi yapısına sahip olduğu biliniyor ancak Çeçeva Köyü, bu alışılagelmiş durumun dışında düzeni ve milimetrik çizgileri ile kendine hayran bırakmaktadır.

Çeçeva Köyü'ne Ne Zaman Gidilir?

Çeçeva Köyü’ne her zaman gidilmemesi gerekmektedir.

Karadeniz Bölgesi’nde tur ve konaklamalı tatil yapmak isteyenlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerin başında yer alan Çeçeva Köyü’ne gidilmesi gereken doğru zaman dilimleri bulunmaktadır.

Mesela; Çeçeva Köyü’nün en verimli ve en güzel zamanları bahar ve yaz ayları dönemi olarak ön plana çıkmaktadır.

Kış aylarında Çeçeva Köyü’ne gitmeniz halinde, beklentinizden dolayı biraz üzülebilirsiniz. Buna ek olarak; hava şartlarının yağışlı ve dolu gibi etkenlere sahip olduğu dönemlerde de Çeçeva Köyü’ne gitmenizi tavsiye etmiyoruz.

Çay bahçesi arasında yer alan dar patikalarda yürümenin zorluğu, ıslanmak ve çamur gibi etkenlerden dolayı tarlada hareket etmek oldukça zor olacaktır.

Bu ve bunun gibi durumları yaşamamak adına; Çeçeva Köyü’ne gitmeniz gereken en doğru zaman; güneşli dönemler, yaz ayları ve bahar dönemleri olarak planlanmalıdır.

Elbette, tatil planlamanız mevsimine uygun olmayabilir veya konaklamalı tatil rezervasyonlarınız bu mevsimler dışında kalmış olabilir ama Çeçeva Köyü her zaman sizleri kucaklayacak harika bir doğaya ve manzaraya sahip olduğunu unutmayın.

Çeçeva Köyü Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Çeçeva Köyü, Rize ilinin Çayeli ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Rize kent merkezine 25 kilometre mesafede yer alan Çeçeva Köyü’nün Çayeli ilçe merkezine uzaklığı ise 15 kilometredir.

Kendi aracınız ile Çeçeva Köyü’ne gitmeyi planlıyorsanız, 4x4 arazi tipi araca sahip değilseniz araç kullanmanızı önermiyoruz.

Bunun nedeni, Çeçeva Köyü’nün ve çevresinin tek şeritli yollara sahip olmasıdır ve karşı şeritten araç gelmesi durumunda zorluk yaşayabilir veya yolda kalma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Eğer aracınıza, şoförlüğünüze ve yolun durumuna güveniyorsanız; Çayeli ilçe merkezinden Çeçeva Köyü’nün yer aldığı Haremtepe Köyü tabelasını takip etmeniz gerekmektedir.

Yol üzerinde tabelalar üzerinde Doğadan yazmaktadır. Navigasyon ile ulaşım sağlayacaksanız, Doğadan – Haremtepe - Çeçeva Köyü – Doğadan Gizli Bahçe gibi konumları da yazabilirsiniz.

Kendi aracınız ile Çeçeva Köyü’ne gitmek istemiyorsanız, Çayeli ilçe merkezinden taksi kiralaması yaparak veya Haremtepe Köyü dolmuşlarına binerek Çeçeva Köyü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çeçeva Köyü Konaklama Önerisi Çeçeva Köyü, Çayeli ilçesine yakın konumda yer almasından dolayı çevresinde faydalanabileceğiniz çok sayıda konaklama tesisi de bulunmaktadır.

Daha çok bungalov ev konaklama seçenekleri yer alan Çeçeva Köyü çevresinde, Rize bungalov evleri konaklaması yaparak, Çeçeva Köyü’nü ve Çayeli çevresini keyifli gezi turu yaparak keşfedebilir ve Rize’nin tadını çıkarabilirsiniz.

Fırsatlardan Haberdar Olun!

Email adresinizi ekleyin ilk sizin haberiniz olsun.