Bize Ulaşın

Patara Kum Tepeleri Gezi Rehberi

Patara Kum Tepeleri Gezi Rehberi

Patara Kum Tepeleri Gezi Rehberi

Ülke turizmine %100 katkı sağlayan, Antalya’nın doğa harikaları ve tarihi güzellikleri oldukça fazladır. Özellikle deniz turizmi ve doğa turizmi çok gelişmiş olan Antalya, bu konularda da kendisini geliştirmeye devam etmektedir. Antalya’yı bir uçtan, diğer uca kısa sürede keşfetmek mümkün olmadığı gibi, günübirlik gezilerde de keşfedilebilecek bölgeler de oldukça kısıtlıdır. Patara Kum Tepeleri’de bu bölgelerden bir tanesidir. Özellikle Patara Antik Kenti ve Patara’nın uçsuz bucaksız kum tepeleri, dillere destan olmuştur. Bizlerde Patara’yı keşfetmek isteyenlere rehber olması adına Patara Kum Tepeleri gezi rehberi içeriğimizi paylaştık.

Patara Kum Tepeleri Nerede?

Yakından bakıldığında çöl görünümü ile dikkatleri üzerine çeken ve sosyal medya genelinde paylaşım rekorları kıran eşsiz güzellikte ki kum tepeleri, Akdeniz’in gözde kenti Antalya’da yer almaktadır.

Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı Gelemiş Köyü’nün yakınlarında bulunan Patara Kum Tepeleri; orman, deniz ve çöl iklimini bir arada sunmaktadır.

Bakir doğası ile ziyaretçilerini kendisine aşık eden Patara Kum Tepeleri, Antalya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bölgelerin başında yer almaktadır.

Patara Kum Tepeleri Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

Patara Kum Tepeleri’ni keşfetmeden önce bunları biliyor muydunuz kısmına göz atmayı unutmayınız. Peki, Patara Kum Tepeleri hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Beraber, daha yakından inceleyelim.

- Patara Kum Tepeleri, dalgalar ve rüzgârların doğal akışında sertleşmiş ve oluşan beyaz lüle taşları ile kaplıdır,

Ülkemizin coğrafi şartlarında tarihi ve doğal güzellikleri aynı anda, aynı alanda barındıran eşsiz ve nadir bölgelerden bir tanesidir,

Antik Çağ döneminde ticaret merkezi olarak kullanılmıştır,

Altın sarısı renkli kumları ile çöl ortamını yaşayan eşsiz doğası ile harika bir manzara sunmaktadır.

Patara Kum Tepeleri’nde Neler Yapılır?

Patara Kum Tepeleri’ne gidecekseniz, mutlaka yapmanızı önerdiğimiz birkaç madde bulunmaktadır.

Patara Kum Tepeleri’nde yapılması gerekenler ise şu şekildedir;

Patara Kum Tepeleri’nde Safari Turlarına Katılın

Patara Kum Tepeleri’nde safari turları yapılmaktadır. Deve ve atlar ile yapılan Patara Kum Tepeleri safari turları ile ortalığı tozu dumana katabilir ve birbirinden güzel safari turu fotoğrafları çektirerek, güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Patara Kum Tepeleri safari turunun en iyi verimli zamanı, gün batımı dönemleri olarak ön plana çıkmaktadır.

Patara Kum Tepeleri’nde Gün Batımı Manzarasına Şahitlik Edin

Patara Kum Tepeleri’nde safari turunuzu tamamladıktan sonra, gün batımı manzarasını kaçırmamaya dikkat edin.

Patara gerçek bir çöl olmayabilir ancak gün batımı eşliğinde çöl ortasında kalmış hissiyatı uyandırmaktadır ve batan güneş eşliğinde denizden gelen hafif rüzgâr keyifli dakikalar yaşamanıza imkân sağlayacaktır.

Türkiye’nin En Uzun Plajı Patara Kum Tepeleri

Patara Kum Tepeleri, ülkemizin nadir plajları arasındadır. 12 kilometre uzunluğuna sahip olan Patara Kum Tepeleri, bu özelliği ile Türkiye’nin en uzun plajı özelliğini de barındırmaktadır.

Ayrıca Patara Plajı’nın en önemli detayı ise; Caretta Caretta kaplumbağalarına ev sahipliği yapmasıdır.

Kaplumbağaların yumurta alanı olmasından dolayı, sabah 08:00 ile 19:00 saatleri dışında ziyarete kapatılmaktadır.

Patara Kum Tepeleri’nin bulunduğu alanda, sadece bir plaj işletmesi bulunmaktadır.

Söz konusu işletme haricinde; şezlong, şemsiye ve doğaya zarar verebilecek herhangi bir eşya veya malzeme konulması yasaktır.

Patara Plajı’nın sığ özelliğe sahip olmasının yanı sıra; zaman, zaman dalgalı olabilmektedir.

Patara Antik Kenti Gezisi

Patara Plajı ve Patara Kum Tepeleri’nin yanı sıra Patara Antik Kenti’de bölgenin en önemli alanlarından bir tanesidir.

Patara Antik Kenti, Helenistik Dönem başkenti olarak bilinir ve Likya Birliği’nin en önemli şehirlerinden bir tanesidir.

Milattan Önce dönemlere kadar uzanan, önemli tarihi ile adından sıkça söz ettiren Patara Antik Kenti, Antalya’nın Kalkan ilçesi ile Muğla’nın Fethiye ilçesi arasında bulunmaktadır ve Xanthos Vadisi’nin güneybatı ucunda bulunmaktadır.

Patara Antik Kenti’nde arkeolojik kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ederken; tiyatro, zafer takı, meclis binası ve hamam gibi pek çok tarihi kalıntı ve yapıt bulunmaktadır.

Ayrıca Patara Antik Kenti’nde yer alan meclis binası ise; Dünyada ayakta kalan ilk meclis binası olarak da kayıtlara geçmiştir.

Ek olarak; Noel Baba olarak da bilinen Saint Nicolas’ın da Patara’da doğduğu söylenmektedir.

Patara Kum Tepeleri’ne Ne Zaman Gidilmelidir?

Patara Kum Tepeleri’ne gitmeden önce plan yapılmalıdır ve her zaman Patara Kum Tepeleri’ne gitmemek gerekmektedir.

Özellikle kış mevsiminde Patara Kum Tepeleri gezisi size tat vermeyecek ve verimli bir gezi yapamama gibi bir durum söz konusu olacaktır.

Bundan dolayı, Patara Kum Tepeleri’ne gittiğinizde; denize girebilme olasılığınız, bölgenin yoğunluğu ve hava şartları gibi etkenlere de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Patara Kum Tepeleri’ne gidilmesi gereken en doğru zaman dilimi Nisan ayı ile Kasım ayları arası olacaktır.

Hem deniz suyu sıcaklığının yüzmeye uygun olması, hem hava şartlarının gezinizi uygun hale getirmesi ve hem de bölgenin keşfedilebilir potansiyelinin bu dönemler olması nedeniyle; Nisan ile Kasım ayları arasında Patara bölgesini doyasıya keşfedebilirsiniz.

Patara Kum Tepeleri, Patara Plajı ve Patara Antik Kenti gezisi yapmak için, birkaç gün ayırmanız gerekmektedir.

Yani ihtiyacınız olan konaklama tesisidir. Burada Patara Kum Tepeleri’ne ve Kaş çevresinde yer alan en uygun fiyatlı bungalov evleri seçenek olarak işaretleyebilirsiniz.

Özellikle Antalya bungalov evleri, uygun fiyat avantajı ve Patara gibi gezilip, keşfedilmesi gereken bölgelere yakın olmasından dolayı ilk tercihiniz olmalıdır.

Patara Kum Tepeleri 2023 Ziyaret Saatleri

Patara Kum Tepeleri, Patara Plajı ve Patara Antik Kenti bölgesini keşfetmek için açılış saati 08:00 olarak belirlenmiştir. Kapanış saati ise; 20:00 olarak duyurulmuştur.

Bunun nedeni Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanı olmasından dolayı giriş ve çıkış kontrollü olarak sağlanmaktadır.

Patara Kum Tepeleri’ne Giriş Ücreti Var Mı?

Patara Kum Tepeleri, Patara Plajı ve Patara Antik Kenti için giriş ücreti talep edilmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na göre; Patara bölgesinin tamamında geçerli olan her yıl güncellenmektedir. Ayrıca Patara ve bölgesini keşfetmek için Müzekart geçerlidir.

Patara Plajı’nda şezlong ve şemsiye kiralaması da yapılabilmektedir ve ortalama 100 TL ücret istenmektedir.

Patara Kum Tepeleri’ne Nasıl Gidilir?

Patara Kum Tepeleri’nin yer aldığı Patara Antik Kenti ve Patara Plajı bölgesi, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Gelemiş Köyü yakınlarında bulunmaktadır.

Muğla’nın Fethiye ilçesi ile Antalya’nın Kalkan ilçesi arasında yer alan Patara Kum Tepeleri’ne gitmek için; Dalaman Havalimanı üzerinden uçak ile gelebilirsiniz.

Uçaktan indikten sonra, transfer araçlar ile Kaş Otogarına geçiş yapabilir ve Kaş Otogarı üzerinden Patara’ya yolcu taşıyan minibüslere binebilirsiniz.

Antalya üzerinden Patara Kum Tepeleri’ne gitmek istiyorsanız; Antalya kent merkezinden ortalama 3 ile 4 saat kadar sürecek yolculuk ile Patara Kum Tepeleri’ne ulaşabileceğinizi unutmayınız.

Kemer – Kumluca – Finike – Demre – Kaş rotası takip ederek, Patara Kum Tepeleri’ne ulaşabilirsiniz.

Fırsatlardan Haberdar Olun!

Email adresinizi ekleyin ilk sizin haberiniz olsun.