Bize Ulaşın

Ormanya Gezi Rehberi

Ormanya Gezi Rehberi

Ormanya Gezi Rehberi

Ülkemizin nadide bölgelerinden bir tanesi olan Ormanya, her yıl yerli ve yabancı milyonlarca misafir tarafından ziyaret edilmektedir. Ormanya, 10 yıl süren çalışmalar ve planlamalarla ortaya çıkmış harika bir doğal yaşam parkıdır. Dünyanın üçüncü büyük doğal yaşam parkı olarak bilinen Ormanya, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olarak kayıtlara geçmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen ve düzenlemesi de aynı şekilde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Ormanya’da doğa ile iç içe vakit geçirebilir ve gününüzü değerlendirebilirsiniz. İşte bungalovevler.com ekibi olarak sizler için hazırlamış olduğumuz Ormanya gezi rehberi içeriğimiz.

Ormanya’ya Nasıl Gidilir?

Kocaeli il sınırları içerisinde yer alan Ormanya; Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunmaktadır. Kocaeli’nin Eşme ve Uzuntarla mevkileri arasında bulunan Ormanya; İzmit – Adapazarı yolu üzerinde kolay ulaşılabilir bir konumda yer almaktadır. Toplu taşıma araçlarını kullanarak veya kendi araçlarınız ile Ormanya’ya ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçları kullanmak isteyen misafirler, 287 ve 281 hat numarasına sahip Uzuntarla – Eşme güzergâhında hizmet veren otobüslere binerek Ormanya’ya ulaşabilirler.

Kendi araçlarını kullanarak Ormanya’ya ulaşım sağlamak isteyen okurlarımız ise; İzmit – Adapazarı yolu üzerinden Ormanya tabelalarını takip edebilirler. Kartepe’den Ormanya mesafesi 112,5 kilometre olurken, Kocaeli kent merkezi ile Ormanya arası uzaklık ise sadece 20 kilometredir. Ormanya, Sapanca Gölü’ne yakın olmasından dolayı da Sapanca’yı ziyaret eden misafirler tarafından da yoğun olarak ilgi görmektedir.

Ormanya’da Gezilecek Yerler

Ormanya, kendi içerisinde birden fazla gezilecek alana da sahiptir. Sadece yerli misafirlerin değil aynı zamanda yabancı ziyaretçilerin de yoğun olarak ilgisini çekmektedir. Ormanya’da gezilecek yerler özellikle çocuklu aileler tarafından da sık, sık ziyaret edilir.

Ormanya’da gezilecek yerler şu şekildedir;

- Yabani yaşam alanı,

- Çocuk hayvanat bahçesi,

- Çadırlı kamp alanı,

- Yaban hayatını kurtarma ve rehabilitasyon merkezi,

- Kuş gözlem alanı,

- Orman kütüphanesi,

- Doğa parkurları,

- Doğa okulu,

- Ormanköy.

Ormanya Ücretli Mi?

Ormanya, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen harika bir doğaya ve kültüre sahiptir. Çocuklu ailelerin ve yetişkin bireylerin kendini zinde hissedebilecekleri eşsiz manzaralara ve doğaya sahip olan Ormanya şehirden uzaklaşmak ve günü değerlendirmek için harika bir tercih olacaktır. Ormanya’nın çok sık ziyaret edilmesi, Ormanya’nın ücretli olup, olmadığına yönelik araştırmaları hızlandırdı.

Pek çok kişi Ormanya’nın ücretli bir alan olduğunu düşünürken, çoğu kişi ise Ormanya’nın ücretsiz olduğunu belirtiyor. Aslında evet Ormanya’ya giriş ücreti yoktur. Ücretsiz şekilde Ormanya’yı ziyaret edebilirsiniz. Ormanya’da yer alan; yürüyüş parkuru, piknik alanı, çadırlı kamp alanı, çocuk hayvanat bahçesi ve karavanlı kamp alanı gibi pek çok alan ücretsizdir. Ayrıca Ormanya’da 6 ile 18 yaş arası çocuklara ise; ücretsiz binicilik eğitimleri de verilmektedir.

Ormanya Çevresinde Kalınacak Yerler

Ormanya’da yer alan hobbit evlerde konaklama yapılmamaktadır. Görsellik katması adına tasarlanan hobbit evler, Ormanya’nın havasına ve ortamına şıklık katmak için tasarlanmıştır. Bu yüzden Ormanya’da konaklama yapma gibi bir düşünceniz var ise sadece Ormanya kamp alanını tercih edebilirsiniz.

Maksimum 3 ile 4 gün kamp yapmanıza izin verilen Ormanya’da çadırlı kamp veya karavanınız ile kamp yapabilirsiniz. Dileyenler Ormanya’ya çok yakın lokasyonda yer alan Sapanca’da bungalov ev tatili de yapabilirler. Özellikle uygun fiyatlı Sapanca bungalov evleri seçenekleri ilgi çekmektedir.

Ormanya Ziyaret Saatleri

Ormanya ziyaret saatleri; yaz dönemi, bahar dönemi ve kış dönemi olacak şekilde üç farklı şekilde belirlenmiştir. Ormanya ziyaret saatleri alt kısımda yer almaktadır.

Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları olarak belirlenen yaz dönemi Ormanya ziyaret saatleri şu şekildedir;

Pazartesi günü kapalıdır. Her gün ziyaret saati 09.00 ile 20.00 saatleri arasındadır.

Ekim, Kasım ve Mart, Nisan ayları olarak belirlenen bahar dönemi Ormanya ziyaret saatleri şu şekildedir;

Pazartesi günü kapalıdır. Her gün ziyaret saati 09.00 ile 18.00 saatleri arasındadır

 Aralık, Ocak ve Şubat ayları olarak belirlenen kış dönemi Ormanya ziyaret saatleri şu şekildedir;

Pazartesi günü kapalıdır. Her gün ziyaret saati 09.00 ile 17.00 saatleri arasındadır.

Eylül ve Mayıs ayları dönemi Ormanya ziyaret saatleri şu şekildedir;

Pazartesi günü kapalıdır. Her gün ziyaret saati 09.00 ile 19.00 saatleri arasındadır.

Fırsatlardan Haberdar Olun!

Email adresinizi ekleyin ilk sizin haberiniz olsun.